👤

calculati volumul de oxigen aflat la presiunea de 1 atmosfera si temperatura de 127 °C stiind ca masa oxigenului este 32g repede va rogg


Răspuns :

n=m/M
n=32/32=1mol

T=127+273=400K

pV=nRT

=>V=(nRT)/p
V=(1•0,082•400)/1
V=32,8 L

M=32g/mol