Inscriptiile de pe un reostat de laborator sunt 6 ohm si 2 amperi.Reostatul contine 120 infasurari(spire). Cu ce este egala tensiunea electrica intre capetele unei infasurari la functionarea lui in regim nominal ?
Se da: R=6 ohmi I=2 A Numarul de spire=120 De aflat:U=? Formule: U= I×R (din legea lui Ohm) U=6 ohmi×2A=12V Deoarece sunt 120 spire, noi trebuie sa aflam U la o spira . Respectiv, impartim Ut la nr de spire . 12V:120=0,1 V
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!