4î ..........3s ...........23lei |×2
3î ..........2s ............16lei |×3
9î.......6s............48lei
8î........ 6s..........46lei
scad rândurile
=> o înghețată costa 2lei
3×2+2×s=16
6+2×s=16
2×s=16-6
2×s=10
s=10:2
s=5(lei costă un suc)
R:2lei ;5lei
Sper ca ti-am fost de ajutor .