👤

Se reduc preturile cu 10%.Cat va costa un obiect dupa reducere daca initial costa 300 lei?


Răspuns :


Afăm cu cât s-a redus prețul:

[tex]\it 10\% \ din\ 300 = \dfrac{10}{100}\cdot300 = 10\cdot3=30\ lei[/tex]

Aflăm prețul actual:

300 - 30 = 270 lei.