👤

Vă rog, rezolvati această problemă:
O persoană a cumpărat 4 kg de cartofi la prețul de 1,5 lei pe kg și 6 kg de cartofi la prețul de 1,25 pe kg. Aflați prețul mediu plătit pe 1 kg de cartofi