Răspuns :
Știind că respectivul copil
a pierdut Vs=30 ml(cm^3) de sânge iar prin pierderea unui ml(cm^3) de sânge se pierde aproximativ Vf=0,5 ml(cm^3) Fe, atunci Volumul de Fe pierdut este V’=Vs*Vf/1mL=30x0,5=15 cm^3(ml) de Fe. Știind că densitatea Fe este P(Fe)=7,8 g/cm^3 atunci masa de Fe este m(Fe)=V(Fe)xP(Fe)=7,8 x15=
117 g Fe.
Considerand ca 100g de spanac contin 4 ml de Fe atunci copilul trebuie să consume o masă de spanac; m(spanac)=15*100/4=375 g spanac, pentru a recupera cantitatea de Fe pierdută...
a pierdut Vs=30 ml(cm^3) de sânge iar prin pierderea unui ml(cm^3) de sânge se pierde aproximativ Vf=0,5 ml(cm^3) Fe, atunci Volumul de Fe pierdut este V’=Vs*Vf/1mL=30x0,5=15 cm^3(ml) de Fe. Știind că densitatea Fe este P(Fe)=7,8 g/cm^3 atunci masa de Fe este m(Fe)=V(Fe)xP(Fe)=7,8 x15=
117 g Fe.
Considerand ca 100g de spanac contin 4 ml de Fe atunci copilul trebuie să consume o masă de spanac; m(spanac)=15*100/4=375 g spanac, pentru a recupera cantitatea de Fe pierdută...

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!