15 kg caise ............. 20 kg piersici............ 160 lei
15 kg caise .............. 10 kg piersici ........... 110 lei
--------------------------------------------------------------------
20-10=10 kg p. .......... 160 - 110 = 50 lei
50 : 10 = 5 lei costa un kg de piersici
110 - 50 = 60 lei costa 15 kg caise
60 : 15 = 4 lei costa un kg de caise