👤

Pentru 15 kg de caise și 20 kg de piersici sau plătit 160 lei. Pentru 15 kg de caise și 10 kg de piersici, de aceeași calitate, sau plătit 110 lei. Cat costa un kg de caise și cât costa un kg de piersici?

Răspuns :

15 kg caise ............. 20 kg piersici............ 160 lei 
15 kg caise .............. 10 kg piersici ........... 110 lei     
--------------------------------------------------------------------
                             20-10=10 kg p.  .......... 160 - 110 = 50 lei 
                                        50 : 10 = 5 lei costa un kg de piersici 

110 - 50 = 60 lei costa 15 kg caise 
60 : 15 = 4 lei costa un kg de caise