p×V = n×R×T ⇔ p×V = m/M×R×T ⇒ M = m×R×T/p×V = (3,643×0,082×380)/(4,5×1,25) = 20 g/mol , Ne
n = m/M
T°K = 273+t°C = 273+107 = 380K
b) p×M = ρ×R×T ⇒ ρ = p×M/R×T = 4,5×20,18/0,082×380 = 2,914g/cm³ (in conditiile date)
sau
ρ = m/V = 3,643/1250 = 0,0029g/cm³
c) p₁/T₁ = p₂/T₂ ⇔ 4,5/380 = p₂/2273 ⇒ p₂ = 2273×4,5/380 = 26,917 atm