Răspuns :
34-26 = 8 lei ( costa 2 prăjituri )
8:2 = 4 lei ( costa o prăjitură )
[26-(4×4) ]= (26-16) :2=10 :2 = 5 lei (costa înghețata )
8:2 = 4 lei ( costa o prăjitură )
[26-(4×4) ]= (26-16) :2=10 :2 = 5 lei (costa înghețata )
2î........4p.........26 lei
2î.......6p.........34 lei
....................................
/ 2p...........8 lei
Deci,2 prajituri costa 8 lei.
1.Cat costa 1 prajitura?
8:2=4 lei/p
2.Cat costa 4 praj?
4x4=16 lei
3.Cat costa 2 înghetate?
26-16=10 lei
4.Cati lei costa 1 înghetata?
10:2=5lei/î
Raspuns:
1 prajitura=4 lei
1 înghetata=5 lei
2î.......6p.........34 lei
....................................
/ 2p...........8 lei
Deci,2 prajituri costa 8 lei.
1.Cat costa 1 prajitura?
8:2=4 lei/p
2.Cat costa 4 praj?
4x4=16 lei
3.Cat costa 2 înghetate?
26-16=10 lei
4.Cati lei costa 1 înghetata?
10:2=5lei/î
Raspuns:
1 prajitura=4 lei
1 înghetata=5 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!