Numarul de electroni liberi ce se deplaseaza uniform in acelasi sens si traverseaza sectiunea unui conductor de arie S=5 mm patrati, in interval de timp t=2minute, este N=7,5 x 10 la puterea 21. Calculeaza intensitatea curentului electric si densitatea de curent din conductor.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!