Răspuns :
n = V/Vm = 5,6/22,4 = 0,25 moli M
M + ¹/₂O₂ ⇒ MO
Mg..................0,5 moli O2
12g..................0,25 moli O2
0,25M = 6 ⇒ M = 24g/mol , Mg
Am considerat "acesta" ca fiind oxigenul
M + ¹/₂O₂ ⇒ MO
Mg..................0,5 moli O2
12g..................0,25 moli O2
0,25M = 6 ⇒ M = 24g/mol , Mg
Am considerat "acesta" ca fiind oxigenul
Notez elementul căutat cu E.
Fie A = masa atomică a elementului.
Reacția de ardere:
2×A 22,4 l
2 E + O₂ → 2 EO
12 g 5,6 l
[tex]A = \dfrac{12 \times 22,4}{2 \times 5,6} \\ \\ \\ A = \dfrac{268,8}{11,2} \\ \\ \\ A = 24 \ g/mol [/tex]
Elementul căutat este magneziul = Mg.
Fie A = masa atomică a elementului.
Reacția de ardere:
2×A 22,4 l
2 E + O₂ → 2 EO
12 g 5,6 l
[tex]A = \dfrac{12 \times 22,4}{2 \times 5,6} \\ \\ \\ A = \dfrac{268,8}{11,2} \\ \\ \\ A = 24 \ g/mol [/tex]
Elementul căutat este magneziul = Mg.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!