Răspuns :
Notam pretul unui pix cu a si pretul unui creion cu b.
3a+2b=22
a=3b
Inlocuim in prima relatie.
9b+2b=22 --> 11b=22 --> b=2
a=3b=3x2=6
Raspuns final:
Un pix costa 6 lei si un creion costa 2 lei
3a+2b=22
a=3b
Inlocuim in prima relatie.
9b+2b=22 --> 11b=22 --> b=2
a=3b=3x2=6
Raspuns final:
Un pix costa 6 lei si un creion costa 2 lei
3p...2cr.......22 lei
1p>cr de 3 ori
1p=3 cr
3p=3×3 =9 cr
9cr+2cr=11 cr
Deci ,11 cr costa 22 lei
1 cr=22:11=2 lei/cr
1p=3×2=6 lei/p
Verificare:
(3×6)+(2×2)=18+4=22
1p>cr de 3 ori
1p=3 cr
3p=3×3 =9 cr
9cr+2cr=11 cr
Deci ,11 cr costa 22 lei
1 cr=22:11=2 lei/cr
1p=3×2=6 lei/p
Verificare:
(3×6)+(2×2)=18+4=22
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!