Răspuns :
32kg banane.....86kg portocale.......536lei
96kg banane.....52kg portocale.......784lei
prima relatie o inmultim cu 3, triplam cantitatile, triplam si banii, ca sa avem aceeasi cantitate de banane,
32x3=96kg banane.......86x3=258kg portocale.........536x3=1608lei
96kg banane.....................52kg portocale........................784lei
observam ca diferenta de bani este data de portocale
96b....258p....1608lei
96b.....52p......784lei
258-52=206kg portocale......1608-784=824lei
daca 206kg p costa 824lei, 1 kg p=824:206=4lei,
1kg p portocale costa 4 lei
daca 1 kg p (portocale) costa 4lei, 86kg p costa 86x4=344lei
rescriem prima relatie:
32kg b....344lei p....536lei
32kg b+344lei = 536lei
32kg b = 536-344=192lei
1kg b =192:32=6 lei
1kg b banane costa 6 lei
96kg banane.....52kg portocale.......784lei
prima relatie o inmultim cu 3, triplam cantitatile, triplam si banii, ca sa avem aceeasi cantitate de banane,
32x3=96kg banane.......86x3=258kg portocale.........536x3=1608lei
96kg banane.....................52kg portocale........................784lei
observam ca diferenta de bani este data de portocale
96b....258p....1608lei
96b.....52p......784lei
258-52=206kg portocale......1608-784=824lei
daca 206kg p costa 824lei, 1 kg p=824:206=4lei,
1kg p portocale costa 4 lei
daca 1 kg p (portocale) costa 4lei, 86kg p costa 86x4=344lei
rescriem prima relatie:
32kg b....344lei p....536lei
32kg b+344lei = 536lei
32kg b = 536-344=192lei
1kg b =192:32=6 lei
1kg b banane costa 6 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!