👤

32kg banane.............86kg portocale..........536lei, 96kg banane..............52 kg portocale..........784lei. Metoda comparatiei.

Răspuns :

32kg banane.....86kg portocale.......536lei  
96kg banane.....52kg portocale.......784lei
prima relatie o inmultim cu 3, triplam cantitatile, triplam si banii, ca sa avem aceeasi cantitate de banane,


32x3=96kg banane.......86x3=258kg portocale.........536x3=1608lei
96kg banane.....................52kg portocale........................784lei
observam ca diferenta de bani este data de portocale

96b....258p....1608lei
96b.....52p......784lei
258-52=206kg portocale......1608-784=824lei

daca 206kg p costa 824lei, 1 kg p=824:206=4lei,
1kg p portocale costa 4 lei

daca 1 kg p (portocale) costa 4lei, 86kg p costa 86x4=344lei

rescriem prima relatie:
32kg b....344lei p....536lei
32kg b+344lei = 536lei
32kg b = 536-344=192lei
1kg b =192:32=6 lei
1kg b banane costa 6 lei


Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari