Răspuns :
Notam pretul televizorului inainte de scumpire cu x.
Pretul dupa scumpire va fi:
x + x*15% = x(1+15/100) = x(100/100+15/100) = x*115/100 = x*23/20
Acest pret este egal cu 2300 lei, adica:
x*23/20 = 2300
23x = 20*2300
x = 20*2300/23 = 20*100 = 2000 lei
Pretul televizorului inainte de scumpire este 2000 lei
Pretul dupa scumpire va fi:
x + x*15% = x(1+15/100) = x(100/100+15/100) = x*115/100 = x*23/20
Acest pret este egal cu 2300 lei, adica:
x*23/20 = 2300
23x = 20*2300
x = 20*2300/23 = 20*100 = 2000 lei
Pretul televizorului inainte de scumpire este 2000 lei
fie x pretul initial
La pretul initial se aduna 15% din acesta si ajunge 2300.
[tex]x + \frac{15}{100} x = 2300 \\ x + \frac{3}{20}x = 2300 \\ x + \frac{3x}{20} = 2300 \: \: | \times 20 \\ 20x + 3x = 46 \: 000 \\ 23x = 46 \: 000 \\ x = 2000 \: lei[/tex]
Deci pretul initial este 2000 de lei.
La pretul initial se aduna 15% din acesta si ajunge 2300.
[tex]x + \frac{15}{100} x = 2300 \\ x + \frac{3}{20}x = 2300 \\ x + \frac{3x}{20} = 2300 \: \: | \times 20 \\ 20x + 3x = 46 \: 000 \\ 23x = 46 \: 000 \\ x = 2000 \: lei[/tex]
Deci pretul initial este 2000 de lei.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!