a) I____I-247-l
b) I____l
a+b=863
Egalăm părțile.
863 - 247=616
Afla numărul ,b?
616 : 2= 308
Aflam numărul a?
308 +247=555
Verificare:
308 +555=863
_____________________
m= Mihai
e =Elena
e). I______I--+24--l
m). I______l
m + e=300 lei
1. Egalăm părțile?(scoatem surplusul ca sa rămână părțile egale)
300 -24 =276 lei
2. Câți lei are Mihai?
276 :2=138 lei
3.Câți lei are Maria?
138 + 24 =162 lei
Verificare!
138 +162= 300lei
_______________________
a + b +c=168
a) I____I
b) I____I+1l
c) I____I+1I+1I
a +b + c =168
desenezi tu, o acoladă in dreapta celor trei segmente si scri 168
1. Egalăm părțile?( Scoatem surplusul. Numerale consecutive sunt unul după altul)
168- (1 +1+1)=168- 3=165
2.Aflam cât e primul segment?
165 :3= 55(primul segment=primul nr)
3.Cat este al doilea număr?
55 +1=56
4. Cât este al treilea număr?
55 +1+1=57
sau 56+1=57
Verificare!
55+56+57=168