👤

Un corp este deplasat rectiliniu si uniform sub acțiunea unei forte de 40N cu viteza 2m pe secundă timp de 10 minute .Calculați lucrul mecanic efectuat de forta f

Răspuns :

Aflii mai intai Δd ca sa fie mai usor.
Δd=Vm·Δt
Δd=2m/s·600s
Δd=1200m
Acum aflii lucrul mecanic:
L=F·Δd
L=40N·1200m
L=48000J
Sper ca o sa fie corecta si te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari