👤

30 kg mere ....... 20 kg struuri fac 230 lei iar 20 kg mere..... 40 kg struguri fac 340 lei rezolvare prin metoda comparativa

Răspuns :

30 kg mere....20 kg struguri...230 lei/×2
20 kg mere....40 kg struguri...340 lei
Inmultim prima situatie cu 2
60 kg mere...40 kg struguri...460 lei
20 kg mere....40 kg struguri...340 lei
60-20=40 kg mere
460-340=120 lei ( 40 kg mere)
120:40=3 lei un kg mere
30×3=90 kg mere
230-90=140ei (20 kg struguri)
140:20=7 lei un kg struguri
V 30×3+20×7=90+140=230