O forță de 19N acționează asupra unui corp cu masa 2kg, aflat inițial în repaus, pe o suprafață fără frecare. În timpul acțiunii forței, a cărei direcții este orizontale, corpul parcurge 3m.
a)Calculați lucrul mecanic efectuat.
b)Care va fi energia cinetică a corpului?
a) In acest caz lucrul mecanic este L=F*d*cos(α)=19N x 3m=57 J. Se considera F=19 N; d=3 m si α=0°. b) Ec=(m*v^2)/2=(m*d*a)/2=F*d/2=2*3*9,5/2=28,5 J Intrucat F=m*a => a=F/m=19/2=9,5 m/s^2, deci a=v/t iar v=d/t =>t=sqrt(d/a)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!