Răspuns :
a = pret kg crap
b = pret kg stiuca
2a + 3b = 280 lei => b = ( 280 - 2a )/3
3a + 2b = 245 lei
3a + 2 ( 280 - 2a )/3 = 245
9a + 560 - 4a = 735
5a = 735 - 560
5a = 175
a = 175 : 5
a = 35 lei/kg crap
b = ( 280 - 2 x 35 )/3 = ( 280 - 70 )/3 = 210/3 = 70 lei/kg stiuca
Succes la teme! :))
b = pret kg stiuca
2a + 3b = 280 lei => b = ( 280 - 2a )/3
3a + 2b = 245 lei
3a + 2 ( 280 - 2a )/3 = 245
9a + 560 - 4a = 735
5a = 735 - 560
5a = 175
a = 175 : 5
a = 35 lei/kg crap
b = ( 280 - 2 x 35 )/3 = ( 280 - 70 )/3 = 210/3 = 70 lei/kg stiuca
Succes la teme! :))
2kgc...3kg s...280 lei ×3
3kgc...2kgs....245 lei ×2
...........................................
6kgc...9kgs.... 830lei | -
6kgc....4kgs....490lei
........................................
/..........5kgs.....340lei
5kgs=340 lei
1kgs=340:5=68lei/kgs
2kgc......3kgs.....280 lei
1kgs=68 lei
3kg s=68×3=204 lei
Cat costa 2 kg c?
280-204= 76lei
Cat costa 1 kg c?
76:2=38lei/kgc
Rasp:1kgc=38 lei
1kg s=68 lei
Kgc =kg crap
Kgs=kg stiuca
3kgc...2kgs....245 lei ×2
...........................................
6kgc...9kgs.... 830lei | -
6kgc....4kgs....490lei
........................................
/..........5kgs.....340lei
5kgs=340 lei
1kgs=340:5=68lei/kgs
2kgc......3kgs.....280 lei
1kgs=68 lei
3kg s=68×3=204 lei
Cat costa 2 kg c?
280-204= 76lei
Cat costa 1 kg c?
76:2=38lei/kgc
Rasp:1kgc=38 lei
1kg s=68 lei
Kgc =kg crap
Kgs=kg stiuca
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!