👤

Din clorura de metil si amoniac se obtine un amestec de metilamina, dimetilamina si trimetilamina in raport molar 4:2:1. Sa se calculeze masa de clorura de metil necesara pentru obtinerea unui amestec de amine cu masa 54,6 g.
Am gasit rezolvarea la aceasta problema, dar nu inteleg ce inseamna si ce rol are in rezolvare "n1/4 = n2/2 = n3/1 " O rezolvare cu explicatii daca se poate.



Răspuns :

x moli.......x...............x............x
CH₃Cl + NH₃ â‡’ CH₃-NHâ‚‚ + HCl
2y moli......y..................y..................2y
2CH₃Cl + NH₃ â‡’ H₃C-NH-CH₃ + 2HCl

3z moli.......z...............z....................3z
3CH₃Cl + NH₃ â‡’ H₃C-N-CH₃     + 3HCl
                                     | 
                                    CH₃


x/y = 4/2 â‡’ y = 2x/4 â‡’ y = 0,4 moli dimetilamina
x/z = 4/1 â‡’ z = x/4 â‡’ z = 0,2 moli trimetilamina

Mmetilamina = 31g/mol , Mdimetilamina = 45g/mol  , Mtrimetilamina = 85g/mol

31x+45y+59z = 54,6   â‡” 31x+45(2x/4)+59(x/4) = 54,6 â‡” 31x+90x/4+59x/4 = 54,6 â‡” (124x+90x+59x)/4 = 54,6 â‡” 273x = 218,4 â‡’ x = 0,8 moli metilamina

n total CH₃Cl = x+2y+3z =  0,8+0,8+0,6 = 2,2 moli

m CH₃Cl = 2,2*50,5 =111,1g