Știind că înălțimea până la care va urca o piatră lansată pe verticală poate fi calculată ușor, aplicând formula;
h(MAX)=(v^2)/(2g), unde
g=10 m/s^2, atunci, în cele 2 cazuri, vom obține valorile numerice;
h1=(v1*v1)/(2g)=100/20=5 m.
h2=(v2*v2)/(2g)=400/20=20 m.