👤

Mama se gandeste „Daca as cumpara 3 mese si 3 scaune as plati 3880 lei, daca as cumpara 4 mese si 6 scaune as plati 5950 lei”. Cat costa o masa si cat costa un scaun? Dau COROANA !!! Este urgent...........Trebuie facuta prin metoda comparatiei!!!

Răspuns :

3mese..... 3 scaune .... 3880 lei
4mese.... 6 scaune...... 5950lei
daca scazi de 2 ori prima ecuatie din prima
2mese=3880*2-5950 = 1810
o masa=1810/2=905
iar daca scazi a doua ecuatie din prim
o masa + 3 scaune = 5950-3880=2070
905  + 3 scaune =2070
3 scaune = 2070- 905= 1165
un scaun=1165/3=389