Răspuns :
viteza = distanta / timp
distanta = 210 km = 210 000 metri
timpul = 4 ore si 12 minute = 4 x 3600 s + 12 x 60 s =
= 14 400 s + 720 s = 15 120 secunde
viteza = 210 000 m / 15 120 s = 13, 88 m / s
daca strabate in fiecare secunda 13,88 m , intr-o ora - 3600 s - va strabate 13, 88 x 3600 = 50 000 m = 50 km
13, 88 m/s = 50 km / ora
distanta = 210 km = 210 000 metri
timpul = 4 ore si 12 minute = 4 x 3600 s + 12 x 60 s =
= 14 400 s + 720 s = 15 120 secunde
viteza = 210 000 m / 15 120 s = 13, 88 m / s
daca strabate in fiecare secunda 13,88 m , intr-o ora - 3600 s - va strabate 13, 88 x 3600 = 50 000 m = 50 km
13, 88 m/s = 50 km / ora
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!