Răspuns :
1. Greutatea = forta de atractie exercitata de Pamant asupra unui corp
deci ambele variante inseamna acelasi lucru, ambele sunt corecte
2. G = 50 KN = m*g
Dar g = 9,8 N/kg
Atunci m = G/g = 50000 N/9,8 N/kg = 5102 kg (aproximativ)
3. V = 10 l = 10 dm cubi
Densitatea = 1 g/cm cub = 1 kg/dm cub = m/V
Atunci m= densitatea x volumul = 1 kg/dm cub x 10 dm cubi = 10 kg
Greutatea = mxg = 10 kg x 9,8 N/kg = 98 N
deci ambele variante inseamna acelasi lucru, ambele sunt corecte
2. G = 50 KN = m*g
Dar g = 9,8 N/kg
Atunci m = G/g = 50000 N/9,8 N/kg = 5102 kg (aproximativ)
3. V = 10 l = 10 dm cubi
Densitatea = 1 g/cm cub = 1 kg/dm cub = m/V
Atunci m= densitatea x volumul = 1 kg/dm cub x 10 dm cubi = 10 kg
Greutatea = mxg = 10 kg x 9,8 N/kg = 98 N
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!