Cunosti frecventa pe care emite postul de radio
f=71,57MHz=71570000Hz
Aflii perioada undei T=1/f in secunde
Stii viteza undelor
v=c=viteza luminii (din tabel)
Lungimea de unda reprezinta distanta parcursa de unda in timp de o perioada, deci
∧ (lambda)=v*t=c*T cu toate marimile cunoscute.
Succes!