Un corp cu masa 100 kg este urcat cu acceleratia 1 m/s pe un plan inclinat cu unghiul afla 30° fata de orizontala. Lungimea planului inclinat este l=2m iar coeficientul de frecare dintre corp și plan niu = 0,1. Care este lucrul mecanic efectuat ?
Știind că rezultanta tuturor forțelor ce acționează asupra corpului de masă m are expresia; R=m•a=F-Gt-Ff atunci F=m•a+G•sin(30*)+(u)•G= 100+500+100=700 N.(G=m•g=1000 N). Lucrul mecanic va avea valoarea; L=F•L=F•d=1400 J(N•m).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!