Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda comparației
7 m de postav ........... 5 m de stofă ......... 2050 lei
3 m de postav ........... 4 m de stofă ......... 1250 lei
_______________________________________ scad relațiile
4 m de postav .......... 1 m de stofă .......... 800 lei l × 4
3 m de postav ........... 4 m de stofă ......... 1250 lei
_______________________________________
16 m de postav .......... 4 m de stofă .......... 3200 lei
3 m de postav ........... 4 m de stofă ......... 1250 lei
_______________________________________ scad relațiile
13 m de postav ............../...........................1 950 lei
- Câți lei costă un metru de postav?
1 950 lei : 13 = 150 lei costă un metru de postav
________________________________________
4 m de postav .......... 1 m de stofă .......... 800 lei
- Câți lei costă un metru de stofă?
800 lei - 4 × 150 lei = 800 lei - 600 lei = 200 lei costă un metru de stofă
Verific:
7×150 lei + 5×200 lei = 1050 + 1000 = 2050 lei costă 7 m de postav și 5 m de stofă
_______________________________________________________
- Cât costă un metru de stofă și unul de postav?
200 lei + 150 lei = 350 lei costă un metru de stofă și un metru de postav la un loc
________________________________________________________
- Sau sistem:
{ 7×p + 5×s = 2050
{ 3×p + 4×s = 1250
________________ scad relațiile
4×p + s = 800 ⇒ s = 800 - 4×p
____________________________
3×p + 4×s = 1250
3×p + 4× (800 - 4×p) = 1250
3×p + 3200 - 16×p = 1250
- 13×p = 1250 - 3200
- 13×p = - 1950 l : - 13
p = 150 lei costă un metru de postav
s = 800 - 4×150
s = 800 - 600
s = 200 lei costă un metru de stofă
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!