👤

Determinati volumul de apa care trebuie adaugat la 2kg de solutie de acid fosforic cu partea de masa 15% si densitatea 1.088g/ml pentru a prepara o soultie cu concentratia molara 0.81M

Răspuns :

VH₂O = ? (L) , (mL) ?
ms = 2kg = 2000g sol. H₃PO₄
C = 15%
ro = 1,088g/mL
C= 0,81M

C = md/ms*100 => md = C*ms/100 = 15*2000/100 = 300g H₃PO₄

ms = md+mH2O => mH2O = ms-md = 2000-300 = 1700g

VH₂O = 1700mL

ro = ms/V ⇒ V = ms/ro = 2000/1,088 = 1838,235 mL  = 1,838 L

C = md/M*Vs(L) ⇒ Vs = md/C*M = 300/0,81*98 = 3,78L 

VH₂O adaugat = 3,78-1,838 = 1941mL H₂O
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari