👤

Din suma de 120 euro,Maria a cheltuit prima data 25%din sumă și apoi 45% din rest.
Câți euro i-au rămas Mariei?


Răspuns :

25%din 120 este 30
45%din 30 este 13,5
1.120/4=30
2.45% × 30 = (45 : 100) × 30 = (45 × 30) : 100 = 1.350 : 100 = 13,5
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari