viteza = distanta / timp
distanta = 100 m
timpul = 9,86 secunde
viteza medie = 100 m / 9,86 s = 10,142 m / s
[daca intr-o secunda strabate 10,412 m, intr-o ora va strabate de 3600 de ori mai mult , adica d = 36511,156 m = 36,511 km ]
v medie = 10,142 m/s = 36,511 km/ora