👤

rezolvă problema prin metoda comparației

Rezolvă Problema Prin Metoda Comparației class=

Răspuns :

4 ponei=156
1 ponei=156:4
1 ponei=39 lei costa un ponei

8ursuleti+6x39=466 lei
8ursuleti+234=466 lei
8 ursuleti=232 lei
1 ursulet=232:8
1 ursulet=29 lei

proba: 
8x29+6x39=232+234=466