Răspuns :
Explicație pas cu pas :
Pentru rezolvarea acestui tip de exercițiu, vom folosi metoda comparației.
3 mingi ........ 4 mașinuțe ....... 146 lei
3 mingi ........ 7 mașinuțe ....... 224 lei
___________________________
3 mașinuțe ....... 78 lei
7 - 4 = 3 mașinuțe
224 lei - 146 lei = 78 lei
78 lei : 3 = 26 lei ⇒ costă o mașinuță
26 lei × 4 = 104 lei ⇒ costă patru mașinuțe
146 lei - 104 lei = 42 lei ⇒ costă trei mingi
42 lei : 3 = 14 lei ⇒ costă o minge