Răspuns :
5 kg visine....................8kg capsuni=136 Ix2
7kg visine.....................16 kg capsuni=248
---------------------------------------------------
10kg visine....................16kg capsuni =272-
7kg visine.......................16kg capsuni=248
-----------------------------------------------------------
3kg visine.........................../=24=>v=24:3=>v=8 lei costa un kg de visine
10x8+16c=272
16c=272-80
c=192:16
c=12 lei costa un kg de capsuni
7kg visine.....................16 kg capsuni=248
---------------------------------------------------
10kg visine....................16kg capsuni =272-
7kg visine.......................16kg capsuni=248
-----------------------------------------------------------
3kg visine.........................../=24=>v=24:3=>v=8 lei costa un kg de visine
10x8+16c=272
16c=272-80
c=192:16
c=12 lei costa un kg de capsuni
Metoda comparatiei:
5 kg visine....................8 kg capsuni.............136 lei I ( x 2)
7 kg visine...................16 kg capsuni............248 lei
_________________________________________________
10 kg visine....................16 kg capsuni .........272 lei l ( - )
7 kg visine....................16 kg capsuni..........248 lei
_____________________________________________
(10 - 7) kg visine.........(16 - 16) kg capsuni.....272 lei - 248 lei
3 kg de visine = 272 lei - 248 lei = 24 lei
1 kg de visine = 24 : 3 = 8 lei
5 x 8 lei .............8 kg de capsuni ...........136 lei
___________________________________________
8 kg de capsuni = 136 lei - 40 lei = 96 lei
1 kg de capsuni = 96 : 8 = 12 lei
Raspuns: 8 lei ( 1 kg visine) si 12 kg ( capsuni)
5 kg visine....................8 kg capsuni.............136 lei I ( x 2)
7 kg visine...................16 kg capsuni............248 lei
_________________________________________________
10 kg visine....................16 kg capsuni .........272 lei l ( - )
7 kg visine....................16 kg capsuni..........248 lei
_____________________________________________
(10 - 7) kg visine.........(16 - 16) kg capsuni.....272 lei - 248 lei
3 kg de visine = 272 lei - 248 lei = 24 lei
1 kg de visine = 24 : 3 = 8 lei
5 x 8 lei .............8 kg de capsuni ...........136 lei
___________________________________________
8 kg de capsuni = 136 lei - 40 lei = 96 lei
1 kg de capsuni = 96 : 8 = 12 lei
Raspuns: 8 lei ( 1 kg visine) si 12 kg ( capsuni)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!