a) MC = 12g/mol , n =m/M = 36/12 = 3 moli C
1 mol C....................N.A atomi = 6,022*10²³
3 moli C.........................x atomi
x = 6,022*3*10²³ = 1,8066*10²⁴ atomi C
b) MNa = 23g/mol , n =m/M = 460/23 = 20 moli Na
1 mol Na........................6,022*10²³ atomi
20 moli Na.....................x = 1,2044*10²⁴ atomi
c) MS = 32g/mol, n=m/M = 3,2/32 = 0,1 moli S
1 mol S.................6,022*10²³ atomi
0,1 moli S............x = 6,022*10²² atomi