👤

H=14m, m=350kg t=20 sec, g-10n/kg Lm=? Puterea mecanica=?


Răspuns :

Lucrul mecanic=mgh=10x350x14=49.000
Puterea mecanica=L/t=49.000:20=2450

Bafta!