Știind că puterea mecanică-dezvoltată de motorul respectivei macarale, are valoarea P=8,82 KW=8820 W și masa corpului ridicat este m=4,5 t=4500 Kg iar înălțimea este h=8 m, atunci; P=L/t => t=L/P=(F*d)/P=(G*h)/P=(m*g*h)/P Atunci intervalul de timp în care a fost efectuată îtreaga Operațiune este; t=45000*8/8820= 360000/8820=40,81 s.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!