👤

Un tren parcurge 200 km în 3 ore.Câţi km va parcurge în 5 ore ?Se va presupune că trenul se deplasează cu acceași viteză

Răspuns :

Aplici   regula   de  3   simpla    pt    marimi   direct    proportionale

200-----------------3h
x---------------------5h
______________------

200/x=3/5
x=200*5/3
x=1000/3
x=333,(3)
poate te ajuta si acest răspuns!
Vezi imaginea NINANINETT