👤

Determinati formula disfatului disodic hidratat daca 32,2 kg cristalohidrat contine 14,2 kg sare anhidra.

Răspuns :

Na2SO4×nH2O = 142+18nkg

142+18nkg...........142kg Na2SO4
32,2kg.................14,2kg Na2SO4

4572,4 = 2016,4+255,6n => n =10

F.M => Na2SO4×10H2O