👤

Tensiunea la bornele unei porţiuni de circuit este U = 30 V. Determinaţi:a) rezistenţa acestei porţiuni, dacă în timpul t = 0,16 s trece printr-o secţiune transversală a porţiunii un număr n = 1018 electroni;b) intensitatea curentului electric prin această porţiune de circuit.

Mi-ar trebui doar raspunsul.Multumesc mult!