👤

Dragos si Daria fac cumparaturi de acelasi fel.Dragos cumpara 2 kg. de mere si 5 kg. de pere,platind 26 lei.Daria cumpara 6 kg.de mere si 7 kg.de pere ,platind 46 lei.Cat costa un kg.de mere?Dar un kg..de pere?

Răspuns :

Dragoș ......2kg m......5kg p =26 lei

Daria ......6kg m......7kg p =46 lei

Rezolvare
1.Pere cumpărate în plus?
7-5=2》46-26=20 lei

2.Cat costa un kg de pere?
20÷2=10lei kg pere
3.Cat costa 5kg de pere?
5×10=50lei
4. Cat costa 2kg de mere?
56-20=36 lei
5.Cat costa un kg de mere ?
36÷2=18 lei


R:18 lei kg mere,10 lei kg de pere

Coronița!


Sus e reprezentată Metoda Comparației