👤

O vreau completa !
Prin metoda comparației!!!
Dau coroană !!!!



O Vreau Completa Prin Metoda ComparațieiDau Coroană class=

Răspuns :

5 kg visine ......8 kg capsune ....136 lei | 2 ×

7 kg visine ......16 kg capsune ....248 lei


10 kg visine......16 kg capsune......272 lei

7 kg visine......16 kg capsune .....248 lei

_____________________________

3 kg visine ...../// .... 24 lei

1 kg visine = 24 : 3 = 8 lei

1 kg capsune = ( 136 - 8 × 5 ) : 8 = 96 : 8 = 12 lei