MNaOH = 40g/mol, n = m/M = 80/40 = 2 moli NaOH
MH₂SO₄ = 98g/mol, n = m/M = 196/98 = 2 moli H₂SO₄
2NaOH + H₂SO₄ ⇒ Na₂SO₄ + 2H₂O
De pe reactie se vede ca sunt necesari 2 moli de NaOH pentru a reactiona cu 1 mol de H₂SO₄. Deci avem exces de 1 mol H₂SO₄
2 moli NaOH......................142g Na₂SO₄
2 moli NaOH......................x = 142g Na₂SO₄
MNa₂SO₄ = 142g/mol