a) H: 0,995/1 = 0,995 : 0,995 => 1 atom H
Cl : 35,323/35,5 = 1 : 0,995 => 1 atom Cl
O: 63,681 /16 = 3,98 : 0,995 => 4 atomi O
F.B => HClO₄ - acid percloric
b) 1 mol HCl ...........35,5g Cl
3 moli......................106,5g Cl
MHClO₄ = 100,5g/mol
m HClO₄ = 3*100,5 = 301,5g HClO₄
c) C = md/ms*100 = > md = C*ms/100 = 10*402/100 = 40,2g HClO₄
n = m/M = 40,2/100,5 = 0,4 moli HClO₄