👤

Ce cantitate de aluminiu exprimata in g, moli, atomi reacționează cu 32 g oxigen. In ce volum de aer este cuprins oxigenul necesar arderii?

Răspuns :

2Al + ³/₂O₂ ⇒ Al₂O₃

2 moli Al.....................1,5*32g O₂
x moli Al.......................32g O₂

x = 2*32/1,5*32 = 1,333 moli Al

MAl = 27g/mol  ,  n = m/M ⇒ m = n*M = 1,333*27 = 36g

1 mol Al.........................N.A atomi = 6,022*10²³
1,333 moli Al........................x = 8,028*10^23 atomi

n = m/M = V/Vm ⇒ V = Vm*m/M = 22,4*32/32 = 22,4 L O₂

Vaer(20%O₂) = 5*VO₂ = 5*22,4  = 112 L
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari