👤

O masina pleaca din repaus ,iar dupa timpul de 20 secunde parcurge distanta de 400 m.Calculati acceleratia si viteza pe care o capata masina .

Răspuns :

1) v=dx/dt=d/t=400/20=20 m/s.
2) a=dv/dt=(v2-v1)/t=20/20=1 m/s^2.