👤

Un produs costa 400 de lei produsul se ieftineste cu 20%. Iar dupa un timp sa scumpeate cu 10%. Determinati pretul final al acestuia.

Răspuns :

400-20/100•400⇒400-80=320(după ieftinire)
320+10/100•320⇒320+32=352(după scumpire)
400 lei → costa produsul 

20 % din 400 ⇒ 400 : 100 x 20 = 4 x 20 = 80 lei → se ieftineste 

400 - 80 = 320 lei  valoarea produsului dupa ieftinire 

10 % x 320 =  32 lei se scumpeste 

320 + 32 = 352 lei valoarea produsului dupa scumpire cu 10 %