👤

O firma are 120de angajati. Determinați numarul bărbaților angajati in firma, stiind că numarul femeilor reprezinta 20% din numarul barbatilor.

Răspuns :

Sper sa intelegi!
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
Vezi imaginea АНОНИМ
nr.femei =20*nr.barbati/100=nr .barbati/5
fie b, numarul barbatilor
atunci
b+b/5=120
6b/5=120
b/5=20
b=100
femei =120-barbati=120-100=20
20 femei
as simple as that!!!