Răspuns :
M,aldehida= 44g/mol
n= 13,2g/44g/mol=0,3mol--> valoare practica
pentru ca sunt pierderi, practic se obtine o cantitate mai mare de aldehida
n,practic= 0,3x100/60=> 0,5mol aldehida
CH3-CH2OH+ O---> CH3CHO+H2O ori 3
K2Cr2O7 +4H2SO4---> K2SO4+Cr2(SO4)3+4H2O+3O
-rezulta ca 3mol alcool reactioneaza cu 1 mol K2Cr2O7 si rezulta 3 mol CH3CHO
3mol aldehida.......1mol K2Cr2O7
0,5mol...................0,1666mol
c= n/V--> 2= 0,1666/V=> V=0,0833 l.....???????
verifica textul si datele problemei !!!!!!!!
n= 13,2g/44g/mol=0,3mol--> valoare practica
pentru ca sunt pierderi, practic se obtine o cantitate mai mare de aldehida
n,practic= 0,3x100/60=> 0,5mol aldehida
CH3-CH2OH+ O---> CH3CHO+H2O ori 3
K2Cr2O7 +4H2SO4---> K2SO4+Cr2(SO4)3+4H2O+3O
-rezulta ca 3mol alcool reactioneaza cu 1 mol K2Cr2O7 si rezulta 3 mol CH3CHO
3mol aldehida.......1mol K2Cr2O7
0,5mol...................0,1666mol
c= n/V--> 2= 0,1666/V=> V=0,0833 l.....???????
verifica textul si datele problemei !!!!!!!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!