👤

reactioneaza oxigenul cu - 5 moli carbon ; -240 grame magneziu ; se cere : - cantitatea de oxigen utilizata; - masa de produs de reactie

Răspuns :

     C +  O2   =  CO2
1mol     1mol    1 mol

Potrivit ecuatiei reactiei chimice ∨(C)=∨(O2) =5mol=∨(CO2)
m=∨ xM, m(CO2) =5mol x 44gr/mol=220 g(CO2)

 5mol      y          x
  Mg  + O2 = 2MgO
1mol   1mol  2mol
∨ (Mg) =m/M=240g/24g/mol=10mol,
Potrivit ecuatiei reactiei ∨(Mg)=∨(O2)= 10mol rezulta ca y= 5mol, adica ∨(O2)= 5mol
x= 5mol x 2mol /1mol =10 mol(MgO)
M(MgO)=24 +16 =40g/mol
m(MgO)=∨ x M = 10mol x 40g/mol =400g(MgO)
Raspuns: In primul caz cu carbon s-a consumat 5 mol de oxigen si s-a obtinut cinci mol si 220 gr de CO2,
in cazul cu magneziu s-au utilizat 5 mol de O2 si s-a obtinut 400g de MgO si 10 mol de MgO


Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari