👤

O tona de comestibil costa 4800 de lei.Pretul se mareste 3℅.Cat va costa o tona de comestibil dupa marirea pretul?(clasa a 5 a)

Răspuns :

3% din 4800= (3*4800): 100
= 14400:100
= 144(cu atat se mareste pretul)
4800+144=4944(pretul dupa marire)

[tex] \frac{3}{100} \times \frac{4800}{1} = 3 \times 48 =14 4 \\ 4800 + 144 = 4944 \\ [/tex]
Sper că te-am ajutat. Succes!